ورود
  • شناسه کاربری :

    کلمه عبوری :

     

مقاله های باشگاه رایکا

صفحه اصلی\آرشیو مقاله ها

پنج علت برای مصرف روزانه آجیل

مطالعات انجام شده در این زمینه حاکیست که به دلایل عدیده، استفاده از «مغز»ها به سلامتی‌مان کمک شایانی می‌کند.

1400/10/12

جزئیات مقاله

شاید بیشتر ما تصور کنیم مصرف روزانه آجیل باعث چاقی، افزایش چربی‌های خون و در نهایت بیماری می‌شود، ولی مطالعات انجام شده در این زمینه حاکیست که به دلایل عدیده، استفاده از «مغز»ها به سلامتی‌مان کمک شایانی می‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از سایت تغذیه و سلامت پنج دلیلی که این نظر را تایید می‌کنند عبارتند از:

1. آجیل برای قلبتان مفید است. مغزها حاوی اسید آمینه آرژینین هستند که در فرآیند اتساع و گشادی عروق و در نتیجه جریان یافتن آسان‌تر خون در عروق ایفای نقش می‌کنند. مطالعات سال 2011 کالج امریکایی تغذیه نشان داد کسانی که به صورت مداوم از مغزها استفاده می‌کنند فاکتور خطر پایین‌تری برای فشار خون دارند و کاهش HDL (کلسترول خوب) و چاقی شکمی و افزایش قند خون ناشتا در آن‌ها شیوع کمتری دارد. حال کدام یک از مغزها مفیدترند؟ در سال 2003 ادعای سلامتی‌بخش بودن مغزها بر بیماران قلبی – عروقی توسط FDA (سازمان غذا و دارو) تأیید شد. این مغزها عبارتند از بادام زمینی، مغزهای درختی مثل بادام، فندق، پسته، پیکن (گردوی امریکایی) و گردو.

2. انواع آجیل دارای چربی‌های سلامتی‌بخشی هستند. 80 درصد بیشتر مغزها چربی است اما این چربی‌ها بیشتر از نوع تک غیراشباع و چند غیراشباع هستند. افزودن مغزها و کره آنها به ساندویچ یا زدن غذا به داخل کره آنها، یا استفاده از چند عدد از آنها به عنوان میان وعده راه‌های خوبی برای متعادل‌کردن چربی‌های سالم‌تر و ایجاد احساس رضایت بیشتر است. در مورد کره‌هایی که حاوی روغن‌های نیمه هیدروژنه هستند به دلیل داشتن اسید چرب ترانس احتیاط کنید.

3. مغزها دریافت مواد مغذی را ارتقا میدهند. مغزها نه تنها برای قلبتان مفید هستند، بلکه مواد مغذی کلیدی را به رژیم تان اضافه می‌کنند. در حالی که هر کدام از آنها خواص تغذیه‌ای منحصر به فرد خود را دارا هستند، بیشتر آنها حاوی ویتامین E ، منیزیم، سلنیوم، فولات، فیبر و مس هستند. بر اساس مطالعات سال 2012، در کودکان و بزرگ‌سالانی که روزانه حداقل 4 / 1 اونس از مغزها استفاده می‌کنند دریافت مواد مغذی نسبت به دیگران کامل‌تر است.

4. آجیل به ایجاد احساس سیری کمک می‌کند. بر اساس مطالعات انجام شده درباره میزان مصرف مغزها و وزن افراد، دیده شده است هر چند انواع آجیل کالری بالایی دارند ولی تغییر وزنی با مصرف آجیل دیده نشده است. محققان معتقدند این خاصیت باید به دلیل ارزش سیرکنندگی (احساس پری) باشد که مغزها به موازات داشتن پروتئین، فیبر و چربی دارند. حتی برخی مطالعات حاکی از آنند که رژیم‌های کاهش وزنی که مغزها را در خود دارند نتیجه و دوام بیشتری نسبت به رژیم‌های عاری از این مواد مغذی دارند.

5.استفاده از انواع آجیل طعم و بافت غذا را بهبود می‌دهند. مغزها را چه به شکل کره‌ای که میوه یا ساندویچ خود را داخل آن می‌زنید و چه به شکل پودر که به غلات و ماست و شیرینی و شکلات خود اضافه می‌کنید طعم و بافت غذا را بهبود می‌دهند و مورد پسند بیشتری واقع می‌شوند.

حال چه مقدار مصرف انواع آجیل کافیست؟ بیشتر کارشناسان مصرف یک مشت پر انواع آجیل را روزانه توصیه می‌کنند (30 گرم) و معتقدند با مصرف این مقدار می‌توان از خواص عدیده آن بهره برد.

چای ایرانی

چای نخستین بار در سال 1276 شمسی در ایران کشت شد و هم اکنون به عنوان نوشیدنی سنتی ایران جایگاه ویژه ای یافته است بطوری که 5/4 درصد از کل چای جهان در ایران مصرف می شود.

1400/09/30

جزئیات مقاله


 چای نخستین بار در سال 1276 شمسی در ایران کشت شد و هم اکنون به عنوان نوشیدنی سنتی ایران جایگاه ویژه ای یافته است بطوری که 5/4 درصد از کل چای جهان در ایران مصرف می شود.
گزارش خبرنگار اقتصادی واحد مرکزی خبر حاکیست، مردم ایران سالا‌نه حدود 100 هزار تن چای مصرف می کنند که کمتر از نیمی از آن تولید داخل است .
چایکاران ایران با جمعیتی حدود 60 هزار خانوار 35 هزار هکتار زمین زراعی در اختیار دارند که علا‌وه بر تولیدات آنان، در هر سال حدود 60 هزار تن چای خارجی وارد می شود .
چای در دیگر مناطق جهان نیز طرفداران فراوانی دارد و روزانه یک میلیارد فنجان چای در جهان نوشیده می شود.
هم اکنون در دو میلیون و 788 هزار هکتار از اراضی جهان، چای کشت و سالا‌نه چهار میلیون و 500 هزار تن برگ چای از این اراضی برداشت می شود .
تاریخچه چای:
خاستگاه اصلی چای کشور چین است پس از آن هند از تولید کنندگان این محصول است اما بوته چای نخستین بار در حدود 5 هزار سال پیش در چین شناخته شد و در قرن هفدهم هلندی ها این گیاه را به اروپا بردند.
پیشینه مصرف چای در ایران نیز به قرن هفدهم بر می گردد اما کشت این گیاه نخستین بار به همت میرزا محمد علی مشهور به کاشف السلطنه در سال 1276 شمسی انجام شد.
کاشف السلطنه که فارغ التحصیل دانشگاه سوربن فرانسه بود به عنوان ژنرال کنسول ایران در این سال در هند مشغول کار شد و در این مدت شیوه کشت ، برداشت و فراوری این محصول را آموخت و تجربه خود را به ایران منتقل کرد.
انواع چای:
چای به سه دسته اصلی تقسیم می شود، چای سیاه یا تخمیری که روزانه مصرف می کنیم ، چای نیمه تخمیری که به چای اولا‌نگ و پوچونگ معروف است که رنگ آن قهوه ای روشن است و چای تخمیر نشده که امروز با نام چای سبز یا چای چینی آن را می شناسیم البته چای های متنوع دیگری نیز وجود دارد که با ترکیب چند گل و گیاه دارویی یا چند نوع میوه خشک با چای ترش تولید و مصرف می شود.
هم اکنون در کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی تمایل زیادی به مصرف این نوع چای ها یا دم نوش ها به علت خواص بسیار بالای آن وجود دارد.
ترکیبات و خواص چای سیاه:
کافئین و تانین = آرام بخش دستگاه عصبی.
تئوفیلین = ساختاری مانند کافئین دارد که در چای سبز و سیاه موجود است ، شل کردن عضلا‌ت، افزایش دهنده جریان خون در کلیه‌ها ، افزایش انقباض پذیری و کارایی عضلا‌ت قلب، تنظیم ضربان قلب، کاهش فشار خون و اثرات التهابی.
تیانین = طعم دهنده چای است.
کاتچین = در چای سبز و سیاه وجود دارد اما در چای سبز بیشتر است ، این ماده ضد سرطان ، کاهش دهنده چربی بدخون و ضد ویروس است و ازافزایش قند خون جلوگیری می کند.
فلوراید و فلووانوئید که سبب استحکام دندان است و از ایجاد بوی‌بددهان پیشگیری می کند.
ویتامین های B کمپلکس C ، و E نیز در چای وجود دارد.
ویتامین C که کاهش دهنده اضطراب است و علا‌ئم سرماخوردگی را برطرف می کند.
ویتامین ب کمپلکس و ویتامین ای نیز سبب بهبود سوخت و ساز بدن می شود.
رفع خواب آلودگی ، تقویت نیروی فکر ، گوارش بهتر غذا و کاهش علا‌ئم میگرن از دیگر خواصل مهم چای است.
خواص چای سبز:
این نوع چای به علت داشتن آنتی اکسیدان ضد سرطان است و از رشد تومورهاو سلول های سرطانی جلوگیری می کند و کاهش وزن از دیگر خواص برجسته این نوع چای است.
چگونه چای مرغوب بخریم:
محمد علی رضایی کارشناس گیاهان دارویی با اشاره به اینکه هم اکنون در کشور ما حدود 40 هزار تن چای سیاه تولید می شود گفت: چای تولید شده در ایران از جمله چای های مرغوب است.
رضایی کارشناس گیاهان دارویی معتقد است: چای مرغوب باید رنگی قهوه ای مایل به سیاه و ملایمی داشته باشد ، باید گس باشد و هیچگونه بوی غیرطبیعی ندهد در غیر این صورت چای طبیعی نیست و با افزودن طعم دهنده ها ، رنگها و عطرهای مصنوعی و شیمیایی فراوری شده است و خواص این نوشیدنی را ندارد و زیان آور نیز هست .
این کارشناس گیاهان دارویی می گوید زمان دم کشیدن چای مرغوب حدود20 دقیقه است در حالیکه چای فراوری شده با رنگها و طعم های غیر طبیعی درمدت کوتاهی دم می کشد و رنگ می اندازد.
رضایی با اشاره به اینکه هم اکنون در کشتزارهای ایران حدود 40 تن چای تولید می شود، چای ایرانی را نمونه یک چای خوب و مفید دانست و گفت:چای ایرانی عطر کاذب ندارد و باید حداقل 20 دقیقه در قوری چینی دم بکشد.
وی تاکید می کند چنانچه روش های فراوری چای در ایران اصلا‌ح شود شاهد تولید محصولی با کیفیت ، مرغوب ، با خواص و ارزش غذایی بالا خواهیم بود.
این کارشناس بهترین روش دم کردن چای را همان شیوه قدیمی وسنتی ایرانیهامی داند و می گوید ، دم کردن چای در ظروف نشکن ، پیرکس ، یا چای ساز سبب می شود خواص چای تاحدودی کاهش یابد.
چای میوه نخوریم مصرف انواع چای میوه در بسته بندی های گوناگون در جامعه رواج یافته اما متخصصان تغذیه معتقدند این نوشیدنی ها از طعم دهنده ها و رنگهای مصنوعی تولید شده است بنابراین برای سلا‌متی مضر است این متخصصان توصیه می کنند بجای مصرف این گونه نوشیدنی ها از دم نوش های سنتی استفاده شود.
در کشور ما حدود 10 هزار گونه داروی گیاهی وجود دارد که از دوران گذشته‌نیز 50 نوع آن بصورت دم نوش یا چای مصرف می شده است.
انواع دم نوش های میوه که مصرفی سنتی در ایران دارد را نسترن ، گل‌گاوزبان ، عناب ، نعناع ، چای ترش ، بهارنارنج ،گل محمدی و اوس و قدوس تشکیل می دهد .
خواص دم نوش ها:
دم نوش میوه گل نسترن: این گیاه بصورت طبیعی در دامنه های زاگرس والبرز می روید پوست این میوه حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان ضد سرطان است.
دم نوش اوس و قدوس: مصرف این نوشیدنی در تابستان سبب کاهش حرارت بدن‌و خنکی می شود، تصفیه خون و پایین آوردن تب از دیگر خواص این نوشیدنی است.
چای ترش سبب کاهش فشار خون، باز شدن عروق می شود و از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.
دم نوش میوه عناب: تب را پایین می آورد و تصفیه خون را در کبد افزایش می دهد.
دم‌نوش گل گاوزبان که از نوشیدنی های سنتی ایران است و بهترین دارو برای اعصاب قلب است.
دم نوش بهار نارنج و گل محمدی که برای آرامش خواب و لا‌غری مفید است و بالا‌خره دم نوش نعناع که ضد نفغ و برای هضم غذاها مفید است.
نکته قابل توجه در مصرف چای اینکه افزودن لیمو به چای خواص آن را کاهش می دهد و بهتر است چای را بدون افزودن چیزی نوشید.
 

عسل چه بیماری هایی را درمان می کند

گزارش عصر ایران مصرف روزانه عسل به طبیعی بودن خواب کمک می کند. سردرد را کاهش داده و حالت ناتوانی و عصبی را در افرادی که عدم تعادل عصبی دارند، کاهش می دهد.

1400/09/30

جزئیات مقاله


درمان بیماری های کلیوی با عسل

عسل  در درمان ناراحتی های کلیوی سودمند است.

عسل و تحریکات گلو

عسل به واسطه وجود آنزیم ها و املاح معدنی خود در کاهش و حتی درمان التهاب گلو و سرفه های مزمن شده بسیار مفید گزارش شده بنابراین توصیه می شود که مقداری عسل را در دهان گذاشته تا به آرامی آب شود و یا مقداری از عسل را در آب ولرم جوشیده (بهتراست از دم کرده گل پونه در آب چوش به همرا یک لیمو استفاده کرد)، حل کرده و آنرا قرقره کنید و همچنین می توانید به ترکیب فوق مقداری آبلیموی تازه اضافه کرده و در رژیم غذایی روزانه خود قرار داده و میل نمائید.

بقراط نوشته شربت عسل برای از بین بردن سرفه و خلط سینه مسلول نافع است.
مصرف عسل با مکمل کاکوتی در درمان سرفه و عفونت های ریوی بسیار مفید گزارش شده است.

عسل و بیماری قلبی

عسل به علت ترکیبات قندی به خصوص وجود گلوکز زیاد تاثیر بسیار مهمی روی عضلات قلبی و تحریک و تقویت آن داشته ، باعث گشاد شدن رگها ، فشار خون را تنظیم و از سکته قلبی جلوگیری می کند ؛ به واسطه وجود دیاستاز ( آنزیم ها) باعث هضم چربی های اطراف قلب می شود . بنابراین توصیه می شود افراد میانسال به بالا که دچار بیماری دیابت نیستند هر روز هنگام بیدار شدن، یک قاشق چای خوری پر، عسل را با نصف استکان آب چوشیده ولرم مخلوط نموده و بنوشند. افزودن عرق بادرنگبویه نیز توصیه شده است .

عسل و بیماری روده

عسل به علت دارا بودن اسید فرمیک دردهای روده را به خوبی تسکین داده و همچنین به جهت وجود اسانس های فرار (عطرگیاهان مختلف) نارسایی های ناگوار روده را برطرف می کند؛ بنابراین توصیه می شود تمام افراد در هر سنی مصرف عسل به صورت شربت با افزودن مقداری عرقیات گیاهی مثل آویشن (کاکوتی)، شاه اسپرهم، ویا آبلیمورا در رژیم غذائی هفتگی خود داشته باشند.

عسل و درمان ضعف اعصاب

مصرف روزانه عسل به طبیعی بودن خواب کمک می کند. سردرد را کاهش داده و حالت ناتوانی و عصبی را در افرادی که عدم تعادل عصبی دارند، کاهش می دهد.

عسل و بیماران دیابتی

اکثر بیماران دیابتی این سؤال را در ذهن خود دارند ، برای جواب تا این حد می توان گفت که در مورد دیابت شیرین مصرف عسل همان قدر مضّر است که مصرف قند ضرر دارد ولی با توجه به خواص جانبی عسل و همچنین وجود فرکتوز که جهت جذب به سلول ها نیازی به انسولین ندارد ، می توانند عسل را جایگزین مقدار قند مصرف روزانه خود قرار دهند و باید توجه داشته باشند که مصرف عسل به عنوان قند اضافی در رژیم غذایی آنها مجاز نیست چرا که عسل علاوه بر فروکتوز به همان نسبت هم گلوکز دارد.

عسل و بیماریهای گوارشی

تمام افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند به نفعشان است که عسل را جایگزین قند و شکر قرار دهند.
توصیه می شود مبتلایان به زخم معده عسل را در رژیم غذایی خود داشته باشند.
عسل خاصیت ملینی ملاینی دارد بنابراین افراد مبتلا به یبوست با یک رژیم غذایی مناسب از عسل وضعیت بهتری خواهند داشت .

عسل سرچشمه حیات
عسل روند فیزیولوژیکی پیری را کند ساخته و از ضعف زودرس اعضای حیاتی بدن جلوگیری می کند.

عسل و ترمیم زخم (سوختگی ، التهاب ، گزیدگی ، ترک و شقاق)

استفاده از عسل به عنوان مرحم در درمان سوختگی ها که حتی از دیر باز رایج بوده و در طب سنتی نیز به آن اشاره شده است، در ترمیم بافتی و جلوگیری ازافزایش عفونت از طریق استعمال خارجی بسیار مفید می باشد . عسل به واسطه آنزیم کاتالاز ترمیم پوست را سرعت بخشیده ، از شدت درد می کاهد و از تاول زدن جلوگیری می کند .

در رابطه با التهاب، گزیدگی، ترک و شقاق می توان به صورت ماساژ آرام موضع، از عسل استفاده نمود.
عسل از خون ریزی زخم جلوگیری می کند و موجب انعقاد خون می شود.
عسل به علت خواص جذب آنی که دارد ترشحات پوستی را جذب و به بافت های پوششی غذا می رساند و باعث شادابی آن می گردد.

عسل و دندان

عسل به واسطه داشتن مواد ضد باکتریایی در جایگزینی قند برای دندان ها نه تنها مضر نمی باشد بلکه باعث فعال شدن ماده فلورین چای شده که یک ماده ضد فساد دندان می باشد این در حالی است که مصرف چای با قند برای دندان بسیار مضر می باشد .
ترکیب یک قاشق عسل با یک قاشق سرکه انگور خانگی برای ماساژ لثه ها جهت محکم نمودن بافت لثه بسیار مفید گزارش شده است.

عسل و کودکان

مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال ممنوع است.
ضد کم خونی است، عسل باعث افزایش هموگلوبین خون شده ، به علت داشتن ویتامین b در رشد ونمو آنان تاثیر می گذارد .
در درمان شب ادرای اطفال بسیار مفید می باشد، باعث جذب آب و کاهش میزان کلسیم خون می گردد.
مستقیماً جذب شده و بنابراین یک منبع انرژی آماده برای کودک است .

عسل و مادران باردار

به مادران باردار که در آستانه زایمان هستند باید عسل داده شود چرا که زایمان را آسان و باعث افزایش شیر مادر می شود.
همچنین مغز استخوان را محکم می کند و نوزاد قوی متولد می شود.


اپلیکیشن اندرویدی اعضاء رایکا اپلیکیشن اندرویدی پذیرنده رایکا

کلیه حقوق این سایت متعلق به فروشگاه رایکا می باشد.
طراحی و توسعه شرکت بهبود سامانه فرا ارتباط
شناسه ورودی یا کلمه عبوری صحیح نمی باشد.